Kokořín

Hlavní menu

Kokořín

Turistické informace

Tipy na výlety do okolí

Aktivní dovolená

Penzion U Přemysla
Cena od: 425 Kč os./noc
Hotel Rezidence Liběchov
Cena od: 1300 Kč os./noc
Hotel Alabama
Cena od: 620 Kč os./noc
Apartmá Pštrosí farma Zbyny
Cena od: 300 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že České Švýcarsko je nejen zachovalá příroda, ale i bezpočet kulturních památek, vyhlídek a turistických možností? Výchozím bode pro turistiku v tomto kraji je Hřensko, odkud se například můžete svézt na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.
Pokličky

Co si při návštěvě hradu Kokořín – kromě důmyslných jeskynních systémů a skalních tvrzí –rozhodně nenechte ujít, jsou tzv. Mšenské a Jestřebické Pokličky. Až 12 m vysoké pískovcové útvary, které vypadají jako přerostlé houby, najdete asi 5 km severně od hradu Kokořín.

Pokličky

Na rozdíl od jeskyní, které člověk často upravoval pro své potřeby, jsou tyto skalní objekty výsledkem pozvolného selektivního zvětrávání pískovce. Horní vrstvu, která je odolnější vůči povětrnostním vlivům, tvoří v šířce až 1 m slepenec železitého pískovce, který chrání sloup měkčího pískovce s příměsí jílu vespod.

Pokličky

Ač by se mohlo zdát, že Pokličky vymodelovaly děti obrů obývající skalní doupata v přilehlých roklích, tvrdí se, že vznikly vyluhováním železa z třetihorních vyvřelin, kterým napomohly podzemní vody, a vysrážením limonitu na nepropustných slepencových plochách. Eroze, která dala těmto podivným, obrovitým útvarům vzniknou, i nadále pokračuje. Je tedy pravděpodobné, že se jejím působením nohy Pokliček natolik oslabí, až se jednoho dne zřítí.

Pokličky

Nejmohutnější Pokličku spatříte při stoupání po dřevěných schodech hned jako první. Její klobouk má rozměry 6 x 5 x 1,5 m a dosahuje výšky 12 m. Horolezcům jsou však tyto skály přísně zapovězeny.

Jak u Pokliček nad Kokořínským dolem, tak u Jestřebických Pokliček, které se nacházejí 1 km západně od Vojtěchova a jsou obtížněji přístupné, naleznete i nejrůznější méně vyvinuté formy těchto útvarů. Tzv. zárodečné tvary nenápadně erodují s jasným příslibem, že všem milovníkům bizarních přírodních útvarů budou ještě dlouho dělat potěšení.

Poštovní známka s Pokličkami

Kokořínské Pokličky se dokonce dostaly i na poštovní známky. Toto je popisek k obrázku známky, na které jsou pokličky. – obrázek je v souboru.

TIP: Zaujaly vás Pokličky? Podívejte se na mapu, kde přesně leží.

Od hradu Kokořína k nim podél potoka Pšovky vede červená turistická trasa. Cesta je dlouhá asi 5 km. Můžete sem také dojet autem. Nedaleko Pokliček se nachází parkoviště.