Kokořín

Hlavní menu

Kokořín

Turistické informace

Tipy na výlety do okolí

Aktivní dovolená

Penzion U Přemysla
Cena od: 425 Kč os./noc
Hotel Rezidence Liběchov
Cena od: 1300 Kč os./noc
Hotel Alabama
Cena od: 620 Kč os./noc
Apartmá Pštrosí farma Zbyny
Cena od: 300 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Chcete vědět, jak se ve středověku věznilo a mučilo? A rádi byste to viděli autenticky – se vším všudy? Pak v Krumlově nezapomeňte zajít do Muzea útrpného práva, jehož čtyři sta čtverečních metrů ve sklepení pod radnicí je dnes proměněno v jeden velký děsivý žalář.
Nedamy a Klemperka

Obliba skalních bytů ve zdejším kraji je opravdu zarážející. Mšenský učitel a mytizující propagátor Kokořínska J. B. Cinibulk píše, že některá skalní obydlí byla dokonce číslována a platila se z nich domovní daň. Tak tomu mohlo být třeba u jednoho bytu ve Lhotce, který byl do skály vytesán někdy kolem roku 1900 a ještě v roce 1982 se v něm pohodlně bydlelo.

Obrázek skalního bytu Lhotka

Jeskyně Nedamy a Klemperka, ke kterým vedou od Kokořína značené turistické trasy, jsou s jistou dávkou odvahy poměrně snadno přístupná daleko starší skalní útočiště. Jestliže máme problémy zjistit, kdo vůbec postavil hrad Kokořín, tak u těchto z části uměle vysekaných jeskyní jsou otázky po původu a obydlení odkázány jen na více či méně pravděpodobné teorie.

Obrázek jeskyně Nedamy

O Nedamech Cinibulk soudí, že to mohla být doupata pravěkých lidí – troglodytů. Během třicetileté války se v nich ukrývali místní před nájezdy švédských vojsk. Nálezy střepů keramických nádob, datovaných do období 13. – 16. století, a na nejvyšším místě skály ještě dnes patrné čtvercové základy hradní věže vedou k názoru, že zde stával poměrně rozsáhlý skalní hrádek. Dnes můžete průrvou mezi skalami vystoupat po vysekaných schůdkách do zachovaných jeskynních místností i nahoru na plošinu, odkud je překrásný výhled na hrad Kokořín, přes Kokořínský důl až na Hradsko, kde bývalo v 8. století staroslovanské hradiště.

TIP: Zajímá vás jeskyně Nedamy? Podívejte se, kde se nachází.

Na Nedamy se dostanete po zelené turistické značce; od Doliny pod hradem Kokořín jsou vzdálené 1,5 km. Přímo pod Nedamy je u silnice tábořiště U Splávků, kde se dá zaparkovat autem i stanem.

Obrázek jeskyně Klemperky

Jeskyně Klemperka je o něco hůře přístupný uměle vysekaný skalní systém, který najdete západně od hradu Kokořín, nedaleko vesnice Truskava v Šemanovickém dole. I Klemperka má svou pověst. Získala jméno po loupežníku Klemperovi, který se prý v jejích útrobách ukrýval někdy počátkem 19. století a později měl být zabit kousek od Truskavy sedláky z Vysoké. Podle jiné pověsti by jeskyně měla být s Truskavou spojena tajnou chodbou. Bájná chodba ale nejspíš neexistuje. Když v letech 1998 – 2000 čistila Správa CHKO Kokořínsko spodní místnost jeskyně, která byla zanesena naplaveným jílem, byl objeven utajený vchod z údolí, ale po chodbě ani stopy. Spodní vchod byl zazděn. Abyste se do jeskyně dostali, budete muset vystoupat do výšky 5 metrů po žebříku nebo po vysekaných schodech úzkým komínem. Z terasy je přístup do horní místnosti, odkud dále vedou schody do spodního patra.

TIP: Zajímá vás jeskyně Klemperka? Podívejte se, kde se nachází.

Pěšky se ke Klemperce od Kokořína dostanete po modré turistické trase přes vesnici Kokořín. Asi 2 km za vesnicí, na začátku Truskavenského dolu, odbočíte vpravo na žlutou značku, odkud je to k jeskyni asi 1 km. (Od hradu asi 5 km.)